Medicinalgiganten Pfizer har i dag meddelt, at man har opnået lovende resultater med en potentiel vaccine mod corona-virus.

Dansk vaccineforsker: »Når deres virker, så kommer vores også til at virke«

Amerikanske Pfizer har sammen med tyske Biontech udviklet en vaccine, som har vist sig at beskytte 9 ud af 10 forsøgsdeltagere mod coronavirus. Foto: Dado Ruvic/Ritzau Scanpix
Amerikanske Pfizer har sammen med tyske Biontech udviklet en vaccine, som har vist sig at beskytte 9 ud af 10 forsøgsdeltagere mod coronavirus. Foto: Dado Ruvic/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Det er en stor sejr, at en af verdens største medicinproducenter har fået lovende resultater med den vaccine, den arbejder på. Det betyder nemlig, at rigtig mange vaccineforskere rundt om i verden er på rette spor.

Det er meldingen fra professor Ali Salanti fra Institut for Immunologi og Mikrobiologi på Københavns Universitet, efter at amerikanske Pfizer og tyske Biontech i dag har offentliggjort, at fase 3-studiet af deres vaccine viser flotte resultater. Hos 9 ud af 10 testpersoner havde vaccinen effekt, hvilket betyder, at vaccinen forhindrede mere end 90 procent af smittetilfældene.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her