WHO kalder igen Europa det nye epicenter for coronapandemien. I nogle europæiske lande er smitten meget høj og ude af kontrol.

Coronasmitten er igen på fremmarch i flere lande i Europa, hvor de især har et problem til fælles

Letland har været lukket ned siden 21. oktober i et forsøg på at inddæmme coronavirus og få flere borgere vaccineret. Foto: Janis Laizans/Ritzau Scanpix
Letland har været lukket ned siden 21. oktober i et forsøg på at inddæmme coronavirus og få flere borgere vaccineret. Foto: Janis Laizans/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Mens antallet af smittede og hospitalsindlæggelser fortsætter med at stige dag for dag i Danmark, ser det allerede nu meget værre ud i flere europæiske lande, i takt med at vinterperioden kommer tættere på.

Næsten to år efter at covid-19 blev registreret første gang i Wuhan i det centrale Kina, er den for alvor på fremmarch igen i Europa. Landene med meget høj smitte har særligt én ting til fælles: Det halter med at få borgerne vaccineret.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her