2 dage tilbage: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Allerede i 2019 tilflød der regionen viden om, at antal amputationer af ben var betydeligt højere end i naboregionen. Men det fik ingen til at reagere, fortæller koncerndirektør i Region Midtjylland Ole Thomsen. Han siger: Det er ikke realistisk, at jeg læser alt, men det er mit ansvar at indstille alarmsystemet rigtigt, så mit system reagerer.

Manden med ansvaret for mange amputationer: »Jeg anede det ikke. Jeg havde ikke den fjerneste anelse«

»Det er kommet så vidt, fordi vi har haft en for lille kapacitet, og på nogle måder en for langsom udvikling af de rigtige metoder«, siger Ole Thomsen, koncerndirektør i Region Midtjylland. Foto: Stine Rasmussen
»Det er kommet så vidt, fordi vi har haft en for lille kapacitet, og på nogle måder en for langsom udvikling af de rigtige metoder«, siger Ole Thomsen, koncerndirektør i Region Midtjylland. Foto: Stine Rasmussen
Lyt til artiklen

Gennem fem år blev der foretaget flere hundrede amputationer af ben på borgere i Region Midtjylland, som muligvis kunne være forhindret, hvis patienterne i tide havde fået en forebyggende behandling i deres blodkar.

Totalt er antallet 459 ekstra amputationer for perioden 2016-2020 målt i forhold til Region Nordjylland og Syddanmark tilsammen, selv om målgruppen i Midtjylland, antal borgere over 50 år, er mindre.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her