Masser af børn har ofte ondt i maven, men hidtil har der ikke været nogen evidensbaseret behandling. Den er nu på vej.

Ny behandling skal hjælpe børn med ondt i maven

Kasper på 9 år har døjet så meget med mavepine, at han ofte måtte blive hjemme fra skole. Men efter han har gennemgået et særligt tilrettelagt hypnoseforløb online, er mavesmerterne stort set forsvundet. Foto: Martin Lehmann
Kasper på 9 år har døjet så meget med mavepine, at han ofte måtte blive hjemme fra skole. Men efter han har gennemgået et særligt tilrettelagt hypnoseforløb online, er mavesmerterne stort set forsvundet. Foto: Martin Lehmann
Lyt til artiklen

Av. Et stort antal børn døjer med tilbagevendende mavepine, uden at der er nogen fysiologisk forklaring. Mavesmerterne kan resultere i mange sygedage fra skole og fritidsaktiviteter og kan udvikle sig til generel mistrivsel og skolevægring.

Men selv om undersøgelser viser, at 10-15 procent af alle børn har ondt i maven så ofte, at det påvirker deres dagligdag, er behandlingstilbuddene til at overse. Ikke fordi man ikke ved, hvordan børnene kan hjælpes, men fordi hjælp til netop de børn ikke er en del af tilbuddet i det offentlige sundhedssystem, forklarer børnelæge Klaus Birkelund Johansen, som har speciale i børns mave-tarm-system.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her