Når man ser kontrasten mellem børns aktivitet for 50 år siden og i dag, er det hjerteskærende. I dag er børns udfoldelser reguleret i mindste detalje og udfordres af dårlige fysiske rammer og digital konkurrence. For man glemmer legen og nysgerrigheden, skriver Bente Klarlund i denne klumme.

Klarlunds klumme: Sonja på Bornholm

Foto: Per Folkver (arkiv)
Foto: Per Folkver (arkiv)
Lyt til artiklen

På Folkemødet mødtes skuespilleren Jytte Abildstrøm med filosoffen Vincent Hendricks til en samtale om leg og kreativitet. Jeg kunne desværre ikke overvære denne vigtige debat, der blandt andet stillede spørgsmålet: Hvor bliver legen af midt i den standardisering og målstyring, der hersker i dag?

Men jeg var så heldig at møde den rødhårede, legende, savspillende heltinde i anden sammenhæng. Og det blev Folkemødets højdepunkt for mig.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her