Klarlunds brevkasse: Er jeg doven på grund af vitaminmangel?

Vitaminunderskud. Mangel på D-vitamin kan i mere udtalte tilfælde give smerter og nedsat kraft  i musklerne og kan også give depressive symptomer.
Vitaminunderskud. Mangel på D-vitamin kan i mere udtalte tilfælde give smerter og nedsat kraft i musklerne og kan også give depressive symptomer.
Lyt til artiklen

Fra læser Jesper Makholm:

Jeg har i perioder over de sidste par år siddet i arbejdsløshedssystemet efter at være faldet ud af forskellige job og uddannelser. Jeg blev til sidst så træt af det, at jeg fik en tid hos en læge, som fandt ud af at jeg led af dårlig D-vitamin optagelsesevne.

Kan det tænkes at være en normal om end måske overset begrundelse for, at man er træt eller ugidelig og dermed kan komme til at cykle rundt i diverse systemer? Er det noget, der kan anbefales undersøgt i forbindelse med lang ledighed?

Svar:

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her