I aftes kom det frem, at meniskoperationer ingen effekt har. Dem foretages der 17.000 af i Danmark hvert år, men Sundhedsstyrelsen kan ikke stoppe dem, selv om de efter alt at dømme er virkningsløse. Sundhedsstyrelsen kan nemlig kun anbefale, hvilke operationer og behandlinger, der tilbydes i Danmark. Det er regionerne, der siden bestemmer, om en given operationstype skal tilbydes danskerne for offentlige skattekroner.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Socialdemokrat raser mod Ida Auken: »Hvis det er så hårdt at være politiker, så invester i en psykolog«
-
Roskilde Festival er truet – og det skal vi tage alvorligt
-
USA-korrespondent rejser hjem: Farvel til USA, men ikke til amerikanerne
-
Nyt stjerneskud på den danske musikscene: »Jeg fik gentagne gange at vide, at det ikke var så godt«
-
Nye uddannelsestal: Ansøgninger til velfærdsfag er stabiliseret. Ét sted er der sket markant stigning
-
Ida Auken-video blev dråben: Tidligere næstformand i LO melder sig ud af Socialdemokratiet
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
»Kan Vilje lege?«, spurgte børnene. »Det kan han ikke, fordi han er død«, svarede de voksne
Lyt til artiklenLæst op af Kirsten Nilsson
00:00
Amerikansk ekspert blander sig i Ida Auken-debat: »Demokrati var ikke en kristen idé, hvilket alle burde vide«
Leder af Marcus Rubin
Debatindlæg af Irina Higham
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kronik af Lærke Cathrine Thomsen
Min mor døde, og vennerne veg uden om. Og hvad sagde læreren: »Du må forstå, at det er utroligt hårdt for dine venner at snakke om«
Lyt til artiklenLæst op af Lærke Cathrine Thomsen
00:00




























