Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

En tilfældig artikel blev afgørende for Bent Isager-Nielsen, da han skulle vælge uddannelse. Inden da stak hans ønsker i alle retninger.

Kan man leve af det?, tænkte han. Det kunne han og blev en stor succes

Bent Isager-Nielsen råder sine børnebørn til at droppe den forkromede karriereplan, for meget afhænger af tilfældigheder, tror han. Foto: Thomas Howalt Andersen
Bent Isager-Nielsen råder sine børnebørn til at droppe den forkromede karriereplan, for meget afhænger af tilfældigheder, tror han. Foto: Thomas Howalt Andersen
Lyt til artiklen

Bent Isager-Nielsen, 75 år, er uddannet politibetjent. Han var ansat i politiet gennem 44 år og har haft flere chefstillinger, blandt andet for Rigspolitiets Rejsehold. I dag er han forfatter, foredragsholder og kommentator.

Her fortæller han om sit studievalg:

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her