Nye sparerunder - nu er der ikke en lærer til hver klasse

Lyt til artiklen

På Elkjærskolen i den lille landsby Grønbjerg i Vejle Kommune skal skoleleder Preben Panduro lægge næste års skoleskema med kun seks lærere. Han har syv klasser. For to år siden havde skolen ni lærere, i år er der otte, og efter sommerferien har han altså en lærer mindre, end der er klasser på skolen. »Vi skal se, om det i det hele taget kan lade sig gøre«, siger han. Der er ikke andre steder, han kan finde pengene. »Lejrskoler og fester er sparet væk for længst. For tre år siden skar vi svømmeundervisningen bort og fælles idrætsdag som i gamle dage. Og alt, hvad der hedder ture ud af huset, er også fuldstændig skåret væk«.

Konsekvensen af kommunal sparerunde Det er konsekvensen af endnu en kommunal sparerunde, som i disse dage udmøntes på skolerne.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her