Udvalg revser studerende for at være uforberedte og læse alt for lidt

Forberedelse. De studerende skal bruge mere tid på studierne, mener kvalitetsudvalget for de videregående uddannelser.
Forberedelse. De studerende skal bruge mere tid på studierne, mener kvalitetsudvalget for de videregående uddannelser.
Lyt til artiklen

Studerende på de videregående uddannelser bruger ikke nok tid på at have næserne i bøgerne, lyder det mandag fra kvalitetsudvalget for videregående uddannelser.

I udvalgets rapport til uddannelsesminister Sofie Carsten Nielsen (R) lyder det, at de studerende generelt bruger 1.350 timer om året på deres studie, hvis man regner med, at de har to eksamensperioder.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her