Kraka: Danske ungdomsuddannelser er langtfra forgyldte

Mytedrab. »Det er ikke, fordi vi i Danmark har særligt fine forhold eller små hold«, siger Anne-Birgitte Rasmussen, formand for Danske Gymnasier.
Mytedrab. »Det er ikke, fordi vi i Danmark har særligt fine forhold eller små hold«, siger Anne-Birgitte Rasmussen, formand for Danske Gymnasier.
Lyt til artiklen

Danske gymnasier og erhvervsuddannelser har færre penge per elev end gennemsnittet i OECD og lander samlet på en 24.-plads efter lande som Mexico og Slovenien.

Mens Danmark ligger over OECD-gennemsnit på en opgørelse over de enkelte landes udgifter til ungdomsuddannelser som andel af bnp, tager vi et ordentligt dyk ned ad listen, hvis antallet af elever tages med i regnestykket.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her