Rapport: Danskerne kunne godt bruge noget mere uddannelse

Flere uddannelser - alle slags uddannelser - vil gøre Danmark en milliard kroner rigere, viser ny analyse fra Rockwoolfonden. På Teknisk Skole i Hvidovre uddanner de blandt andet personbilmekanikere.   
   Arkivfoto:  Finn Frandsen
Flere uddannelser - alle slags uddannelser - vil gøre Danmark en milliard kroner rigere, viser ny analyse fra Rockwoolfonden. På Teknisk Skole i Hvidovre uddanner de blandt andet personbilmekanikere. Arkivfoto: Finn Frandsen
Lyt til artiklen

Den udbredte forestilling om, at danskerne efterhånden er blevet overuddannede, og vi skal til at holde igen med de lange uddannelser, har ikke noget på sig. Tværtimod vil det danske samfund blive en milliard kroner rigere, hvis 10.000 flere danskere får en uddannelse.

Det fastslår to topøkonomer, Torben M. Andersen og Jan Rose Skaksen, på baggrund af en større analyse fra Rockwoolfondens forskningsenhed, der fremlægges torsdag.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her