Rækker dit snit ikke? Her kan du stadig komme ind

STUDIEKRAV. Masser af studerende sveder i sommerferien for at opnå de rigtige fagkrav, så de kan komme ind på drømmestudiet.
STUDIEKRAV. Masser af studerende sveder i sommerferien for at opnå de rigtige fagkrav, så de kan komme ind på drømmestudiet.
Lyt til artiklen

Selvom 18.000 har fået afslag på drømmestudiet, er det stadig muligt at komme på skolebænken, når sommerferien slutter 1. september.

Mange studier rundt i landet har ledige pladser, og kampen går nu i gang om at få fyldt stolerækkerne op.

På Københavns Universitet er der ledige pladser på blandt andet:

  • Fransk
  • Nanoscience (Nanovidenskab)
  • Fødevarevidenskab

På Aarhus Universitet er der ledige pladser på blandt andet:

  • Biologi
  • Fysik
  • Matematik
  • Musikvidenskab

På Syddansk Universitet er der ledige pladser på blandt andet:

  • Økonomi
  • Oldtidskundskab
  • Civilingeniør i kemi
  • Economics and Business Administration (Økonomi og erhvervsledelse)

Her er den samlede liste over uddannelser, hvor det er muligt at få en ledig studieplads.

DOKUMENTATION Se listen her(eksternt link)

Jan Svendsen, der er souschef ved Studievalg-centeret i københavn, råder de unge til at beslutte, om de er klar på at flytte, fordi der er masser af ledige pladser over hele landet.

»Man skal starte med at afgøre, om man er villig til at flytte. Hvis man er det, kan man kigge på rigtig mange ting. Hvis man ikke kan overskue det, så må man kigge på, hvad der så er der, hvor man bor. Du kan også bare kigge på Roskilde eller Slagelse, det behøver jo ikke være Nordjylland«, siger Jan Svendsen.

Holder åbent hus

Vil man søge en af de ledige pladser på de videregående uddannelser, skal man tage kontakt til den uddannelsesinstitution, man ønsker at søge plads på, da der er forskellige procedurer og datoer for ansøgninger.

LÆS MERE Her er studierne med de højeste gennemsnit

Københavns Universitet inviterer til en uddannelsesbasar 2. august fra klokken 15 til 17. Her vil studievejledere fortælle om de uddannelser, der har ledige pladser.

Selvom antallet af afvisninger er steget i år, er andelen dog ikke gået op. Siden 2009 har antallet af afvisninger nemlig ligget konstant på 22 procent af ansøgerne.

Pia Buhl Andersen

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her