Dansk film er i fare for at kollapse

Tegning: Mette Dreyer
Tegning: Mette Dreyer
Lyt til artiklen

Dansk film mangler 80 millioner kroner om året, for at vi fortsat kan have dansk og international succes. Derfor har vi foreslået, at teleoperatørerne bidrager til en digital filmpulje, fordi lige netop teleoperatørerne profiterer på lovlig og ulovlig filmtrafik på nettet uden at betale for det. Den vigtigste kulturpolitiske diskussion lige nu er nemlig, hvordan vi fremover kan sikre økonomien for alle danske kulturprodukter.

For status er, at det digitale marked for film, musik, bøger osv. boomer, men det er ikke dem, der lever af at producere indholdet, der tjener på dette boom. Tværtimod er finansieringen af nye digitale kulturprodukter blevet sværere.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her