Mobning af jødiske børn blev bevidst fortiet

Lyt til artiklen

For godt en uge siden, sagde skolelederen for Rådmandsgades Skole, Lise Egholm, at jødiske børn i dag ikke kan gå på folkeskolerne på Nørrebro på grund af chikane. Sammen med en lang række andre beretninger om diskrimination mod jøder i København, fik det blandt andre mig til at tage problemet op. Dagen efter gik Lise Egholm ud med en kontramelding. Nu lød det pludselig på mystisk vis, at problemerne hørte fortiden til og ikke eksisterede længere.

På trods af mange andre meldinger om chikane fra blandt andre Mosaisk Trossamfund og overrabineren, lagde mange medier udelukkende vægt på Lise Egholms ændrede forklaring. Med store overskrifter blev det slået fast, at der slet ikke er noget problem, og at de politikere, der havde reageret på det, havde været for hurtigt ude. Zenia Stampe (R) og Rune Engelbreth benyttede lejligheden til direkte at kræve en undskyldning fra de ’hysteriske chikane-politikere’, som havde taget sagen op. Deadline på DR2, Weekendavisen og Politiken fulgte samme linje og ignorerede overrabineren, Mosaisk Trossamfund og flere andre kilder.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her