Helle T. tager afsked med 00'erne

Farvel. Socialdemokraternes leder Helle Thorning-Schmidt gør status over 00'erne.
Farvel. Socialdemokraternes leder Helle Thorning-Schmidt gør status over 00'erne.
Lyt til artiklen

Det seneste årti var på godt og ondt et kort årti. Ikke i antallet af dage, uger og måneder. Men målt i de begivenheder, som formede de år, vi siger farvel til. Årtiet åbnede 11. september 2001 med det fanatiske terrorangreb, som fik tvillingetårnene i World Trade Center til at kollapse. Udåden udløste en kæde af begivenheder, som vi stadig mærker: krigen i Afghanistan, der også har kostet et tragisk højt antal danske liv.

Og invasionen i Irak, som var med til at splitte verdenssamfundet, undergrave USA’s troværdighed og lederskab, og hvis konsekvenser daglig kan mærkes i Mellemøsten. Hvis Osama bin Laden ønskede at sætte sit præg på historien med sin forbryderbande, så lykkedes det. På samme måde sluttede årtiet med et kollaps. Nemlig den finansielle sammensmeltning som blev udløst 15. september 2008, da investeringsbanken Lehman Brothers gik konkurs. I USA er millioner drevet ud i tvangsauktioner, og i et samfund, hvor arbejdsløshed betyder fattigdom og utryghed, står flere uden job end i generationer. I Europa er vi ved at sende en generation af unge ud i langvarig ledighed. I Afrika har krisen lammet et spirende opsving. Småsparere i hele verden har set deres pensionspenge gå op i røg, mens investeringsrådgivere først fik bonus for at køre økonomien i sænk, for så nu at få bonus for at forsøge at redde stumperne.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her