Masseanholdelsen truede fredelig demonstration

Klimademonstration. Politiets fremgangsmåde under den store klimademonstration (12.12.2009) forværrede situationen, og skabte unødig usikkerhed.
Klimademonstration. Politiets fremgangsmåde under den store klimademonstration (12.12.2009) forværrede situationen, og skabte unødig usikkerhed.
Lyt til artiklen

Masseanholdelserne under den vældige og folkelige klimademonstration (12.12. 2009) var ikke blot en ulovlig krænkelse af fredelige demonstranters forsamlingsfrihed, men også dårligt politiarbejde, der satte hele afviklingen af demonstrationen i fare og var et brud på politiets aftaler med demonstrationsarrangørerne. Afgørelsen fra Københavns Byret forleden var klokkeklar:

Politiets masseanholdelse af 905 personer under klimademonstrationen var ulovlig frihedsberøvelse. Afgørelsen ser dog ikke ud til at påvirke Københavns Politi, der agter at anke dommen. De henviser til, at masseanholdelsen af op mod 1.000 demonstranter gjorde det muligt for de 100.000 andre demonstranter at fortsætte fredeligt. Det er ikke en påstand, der har rod i virkeligheden. LÆS OGSÅ Politichef: Flere skulle være løsladt efter klimademo Vi havde fra arrangørgruppens side sat alle sejl, for at 12. december skulle blive en fredelig demonstration for hele familien. De mange hundrede organisationer, der stod bag, forpligtede sig til at slutte op om det fredelige grundlag som betingelse for at være med. Vi holdt flere koordineringsmøder med politiet, hvor vi klart aftalte retningslinjerne på dagen: Politiet ville holde sig i baggrunden og lade demonstrationsvagterne håndtere afviklingen af demonstrationen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her