Vismændenes konklusioner flagrer

Ulighed. De økonomiske vismænd præsenterede i går den nye efterårsrapport om dansk økonomi. Dagens skribent har gået rapporten efter i sømmene, men det viser sig, at flere af konklusionerne ikke tåler et nærmere eftersyn.
Ulighed. De økonomiske vismænd præsenterede i går den nye efterårsrapport om dansk økonomi. Dagens skribent har gået rapporten efter i sømmene, men det viser sig, at flere af konklusionerne ikke tåler et nærmere eftersyn.
Lyt til artiklen

Vismændene har netop udgivet deres nyeste rapport, hvor de bl.a. behandler udviklingen i ulighed i Danmark.

I rapporten konkluderes det, at uligheden i Danmark har været stort set uændret set over en 25-årig periode fra 1983-2009. Denne konklusion er dog baseret på et tyndt grundlag. Det er rigtigt, at ud fra vismændenes opgørelse er uligheden før 1988 og i 2009 stort set ens. Men meget tyder på, at vismændenes opgørelse af uligheden før 1988 i bedste fald er problematisk. Ifølge vismændenes opgørelse er der et meget stort fald i uligheden fra 1987 til 1988. Et resultat, der ikke genfindes i andre opgørelser. Ser man bort fra dette markante brud i vismændenes opgørelse, er der en klar stigning i uligheden over perioden, hvilket også bekræftes af andre undersøgelser.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her