Politikens debatredaktør Tarek Omar har boet i Vollsmose i to år, og han forstår ikke, at landets politikere begynder at diskutere fejlslagen integration, når unge med indvandrerbaggrund begår kriminalitet.
Ministre: Voldsfamilier skal ud af Vollsmose»De unge er født og opvokset i Danmark. De taler gebrokkent arabisk, kan dårligt færdiggøre arabiske sætninger uden at snige danske ord ind, og de har ringe kendskab til arabisk historie og traditioner. Når vi kaldet dem et integrationsproblem, rammer vi ved siden af. Det eneste, der er arabisk ved dem, er deres udseende og deres navne. Alt andet er social belastet pæredansk«.
Hør Tarek Omar beskrive miljøet i Vollsmose i videoen herunder.
Er du enig i, at problemerne i Vollsmose i højere grad er sociale end integrationsmæssige? Eller kan man ikke se bort fra etniciteten, når det foregår i en bydel med mange indvandrere? Deltag i debatten herunder.
fortsæt med at læse


