Stop klynkeriet og få fingeren ud

Frokostmenu. De studerende bør starte med at forberede sig, mener lektor Peter Lauritsen. Illustration: Per Marquard Otzen
Frokostmenu. De studerende bør starte med at forberede sig, mener lektor Peter Lauritsen. Illustration: Per Marquard Otzen
Lyt til artiklen

Nu kan man igen høre studerende på landets universiteter kræve mere undervisning. De vil ikke spises af med nogle få forelæsninger om ugen, men helst have fuldt skema. Undervisnings- og forskningsminister Morten Østergaard støtter op ved at sende kravet videre til universiteterne. Nu skal der leveres flere undervisningstimer, for det sikrer nemlig kvaliteten, mener han. LÆS OGSÅMinister garanterer mere fokus på timetal på universiteterne Det er uden tvivl rigtigt, at nogle studerende får for lidt og gerne vil have mere.

Men i guder hvor er jeg træt af at høre på klynkende unge mennesker - med tilhørende minister - der tror, at en universitetsuddannelse er en restaurant, hvor tjenere og kokke laver alt arbejdet, og det eneste, gæsten skal gøre, er at slå røven i sædet og føre maden op til munden. For sandheden er, at hvis universitetsuddannelserne for alvor skal blive bedre, så er det de studerende, som skal i sving.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her