Distortion giver følelsen af, at dit hjem, dine ting og din person bliver krænket

gadefest. Hvorfor ikke lade Distortion flytte rundt, når nu det medfører gener og ødelæggelse for beboerne, spørger debattør.
gadefest. Hvorfor ikke lade Distortion flytte rundt, når nu det medfører gener og ødelæggelse for beboerne, spørger debattør.
Lyt til artiklen

Der er sikkert mange gode ting, man kan sige om Distortion, men at det skulle være en fest for alle lokale beboere på Vesterbro og Nørrebro, sådan som kultur- og fritidsborgmester Carl Christian Ebbesen (DF) udtrykker det i Politiken 6. juni 2014, er en sandhed med modifikationer.

Det var i hvert fald ikke en fest for mig og min familie, der bor på Halmtorvet. Og når der kommer 100.000 deltagere til det, der mest minder om en gigantisk gymnasiefest, så er det vist ikke kun de lokale, der fester.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her