De politiske visioner er styret af McKinsey, Rambøll og Goldman Sachs

Tegning: Mette Dreyer
Tegning: Mette Dreyer
Lyt til artiklen

De afskyelige mord på fremragende franske kollegaer udi de bildende kunster skal ikke lade anden problematisk politisk adfærd gå i glemmebogen.

En kronik 29.12., en leder 30.12. og et læserbrev 2.1., i anledning af at Folketinget 19. december vedtog L 70 – som åbner en fremtidig ladeport for at fylde den indtil da beskyttede kystnærhedszone med byggeprojekter af enhver tænkelig art – demonstrerer klart, at man vægter konkurrencestatens mest snæversynede og kortsigtede økonomiske gevinster frem for at lytte til sin rådgiver Akademirådet eller vores folkelige naturfredningsbevægelser.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her