Kollektivt fjolleri hjalp finanskrisen på vej

Ignorance. Kollektivet har svært ved at gennemskue markedsmekanismerne, og derfor handler vi på baggrund af dårlige eller forkerte informationer, forklarer Vincent Hendricks.
Ignorance. Kollektivet har svært ved at gennemskue markedsmekanismerne, og derfor handler vi på baggrund af dårlige eller forkerte informationer, forklarer Vincent Hendricks.
Lyt til artiklen

Vincent Hendricks, hvad vil I med en bog om ’finanskrisen forstået filosofisk’, som der står på forsiden af jeres nye bog, ’Nedtur’?

»Bogen er en diagnose og en forklaring på, hvorfor det gik så galt med finanskrisen, når man ser rent filosofisk på det. Vi vil gerne have, at folk i højere grad forstår deres handlemåder, for det er en central vej til at forstå krisen og den nedtur, vi står midt i. Ved at forstå os selv kan vi måske undgå, at det gentager sig. Sagen er, at det ikke bare var grådighed, finansfolk og markedsvilkår, der satte vores alle sammens penge over styr. Nedturen skyldes i høj grad også den måde, vi handler på – ikke mindst når vi er i flok. Vi kan blive vildledt, hvor vi skulle have været vejledt, og det er også vores eget ansvar«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her