Lad de rige være rige - bare de fattige har nok

Klik på billedet for at se hele tegningen. Tegnin: Philip Ytournel
Klik på billedet for at se hele tegningen. Tegnin: Philip Ytournel
Lyt til artiklen

»Det er blevet meget populært at se økonomisk ulighed som et gigantisk samfundsproblem og kræve, at alle sejl sættes ind for at mindske skellet mellem rige og fattige. Men hvorfor egentlig? Så længe de mennesker, der har mindst, har nok, ser jeg ingen tungtvejende grunde til at hidse sig op over de rige«.

Sådan argumenterer den verdensberømte amerikanske moralfilosof, Harry G. Frankfurt, der netop har udgivet bogen ’On Equality’ (Om lighed). Her dissekerer den 86-årige professor emeritus fra Princeton University lighedsbegrebet og når frem til, at manges mavefornemmelse af, at større lighed altid er bedre, ikke holder for en nærmere granskning.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her