2 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Her er tre gode råd til dit møde med Obama

Tegning. Roald Als
Tegning. Roald Als

Når statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) i morgen skal mødes med den amerikanske præsident, Barack Obama, vil det være en fordel, hvis han gemmer sin egen politik lidt af vejen. Præsidenten vil ifølge Rufus Gifford lære af de nordiske lande:

»Obama er vild med de nordiske lande og mener, at I igen og igen har vist verden vejen med jeres eksempel« (Pol. 9.5.). Men mens amerikanerne i stigende grad vender øjnene mod den danske samfundsmodel, går regeringen herhjemme den modsatte vej med lavere ambitioner for klimaet og udviklingsbistanden og med store uddannelses- og velfærdsbesparelser. Det er bedst for Danmark og verden, hvis Løkke derfor tager socialdemokratiske budskaber med til Washington.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her