»Hvad får jeg selv ud af det? Hvad kan jeg bruge det til? Hvilken nytte har det for mig? Det er de spørgsmål, vi stiller til alting efterhånden. Det er, som om vi både på samfundsplan og som individer sammenblander mål og midler; når vi foretager os et eller andet, skal der være et ydre mål med det. Ingenting har længere en værdi i sig selv. Det gør, at vi har svært ved at svare på, hvad der egentlig er meningsfuldt i vores tilværelse, og det ser jeg som en bagvedliggende forklaring på, hvorfor mange danskere har det relativt dårligt i et samfund, der objektivt set er godt og rigt og trygt«.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
En lille, men alligevel stor, forandring er på vej på din lønseddel
-
Samme dag, som Trump truede med at udslette Iran, kom en techkæmpe med en advarsel, der kan være endnu mere alvorlig
-
Trump trækker Elvis Presley ind i kampen om USA's historie og får hård kritik
-
Kollaps af vigtig havstrøm kan være tættere på end ventet
-
Europæiske højrefløjspolitikere lægger afstand til Trump efter Orbans nederlag
-
Brand i Michelin-restaurant førte til stor aktion i Indre By
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Gert Wiik
tema
Den 12-årige pige i mosen satte ild i danske medier. Nu er resultatet landet, og 'the smoking gun' var en nedslidt mælketand
Lyt til artiklenLæst op af Karoline Fogh Lassen
00:00
