Nu rykker idrætten udendørs

Ro. 58 procent af voksne danskere over 16 år og halvdelen af alle børn dyrker en aktivitet, som foregår udendørs.
Ro. 58 procent af voksne danskere over 16 år og halvdelen af alle børn dyrker en aktivitet, som foregår udendørs.
Lyt til artiklen

»Tidsånden er en form for spejl, hvori vi kan se os selv. For det meste sker det i bagklogskabens klare lys, men tidsånden kan også bruges til at forklare vores handlinger nu og her«. Sådan lød det i P1-programmet ’Netværket’, der 4. december stillede skarpt på at forklare begrebet tidsånd og diskuterede, hvad der kendetegner tidsånden i vores samfund nu og her.

Værdier som selviscenesættelse, fleksibilitet og materialisme går ofte igen, men i samme drag dukker også værdier som sundhed, hjemmestrik, fællesskaber, kernefamilier, havearbejde og natur op. Tidsånden kan også findes inden for idræt og motion, der i sig selv er meget oppe i tiden. Måden, danskerne dyrker idræt på, og de steder, de gør det, ændrer sig i høj grad med tidsånden. De ovennævnte værdier passer alle ind i befolkningens aktuelle idrætsmønstre, hvor det både handler om fleksible organiseringsformer, iscenesættelse af kroppen og en materialistisk holdning til kroppen som et middel til at opnå sundhed, skønhed og status.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her