Dansk whisky. Altså, i Danmark har vi en lang og stolt tradition for at brygge øl og snaps, men når det gælder vin og anden spiritus, så har vi i årevis været bedre til at slå os på flasken end at hælde i den. Sådan er det ikke længere. De danske vinproducenter høster flittigt, og ginproducenterne står i kø for at spice din tonic op før middagen. Nu fejrer så også dansk whisky en sjælden triumf, skriver Vejle Amts Folkeblad. For første gang nogensinde har The Scotch Malt Whisky Society i Skotland købt et whiskyfad hos et destilleri fra det europæiske fastland. Og æren tilfalder destilleriet Fary Lochan i Farre nord for Billund. Skotterne har tappet 297 flasker og beholdt de 12 til sig selv. Resten sælges i Danmark med en premium-etiket, hvilket kun få procent af skotternes whiskyer tildeles. Skål!
Hjalte Froholdt. Siden Morten Andersen i 2007 sparkede farvel til amerikansk fodbold, har der ikke været en dansker på banen i NFL. Kickeren scorede i løbet af sine 25 sæsoner 2.544 point – rekord indtil sidste år – og spillede 382 kampe – stadig rekord. I 2017 blev han belønnet med en plads i hall of fame. Så der var noget at leve op til for Froholdt, der som den kun anden dansker blev draftet til NFL. Froholdt blev hyret i april af de forsvarende mestre, New England Patriots, og hans opgave var som guard eller center at passe rigtig godt på klubbens største stjerne, quarterbacken Tom Brady, så han i fred og ro kunne kaste sine millimeterpræcise afleveringer frem ad banen. Men i årets sidste træningskamp blev Froholdt skadet, og beskeden er nu, at han ikke kommer på banen igen før i næste sæson. Øv.
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter
Få det store overblik for 1 kr.
Prøv den fulde adgang til Politiken.dk, apps, podcast og meget mere for kun 1 kr. De hurtigste er i gang på under 34 sekunder.
Læs mereEr du under 30 år og udeboende? Få halv pris her
Allerede abonnent? Log ind
Skriv kommentar