Demonstranterne i Hongkong benytter i stigende grad voldelige metoder, og en væsentlig forklaring på optrapningen af konflikten er, at ingen fremtrædende medlemmer af demokratibevægelsen tager afstand fra volden.
Asienkorrespondent i Hongkong:»Move on, move on«, råbte betjenten til mig bag sit panser--skjold, mens han skubbede så hårdt, at jeg var ved at falde
Demonstranter forsøgte sidste weekend at sætte ild til metrostationen Wan Chai i Hongkong. Der blev også kastet med sten og molotovcocktails, mens politiet brugte tåregås. Foto: Claus Blok Thomsen
Lyt til artiklen
Henter...
I den forløbne uge kom Hongkongs største politiforbund, Junior Police Officers’ Association, med en yderst opsigtsvækkende advarsel.
Hvis demonstranterne fortsætter med at kaste molotovcocktails mod politiet, kan det tvinge betjente til at skyde med skarpt.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.