Det kan ikke passe, at studerende bliver presset til at optage SU-lån bare for at komme i skole.

Elevrådsformand: Studerende forgælder sig, hvis ikke de får gratis mundbind

Det skaber ulighed, hvis de fattige studerende ikke kan tage i skole, fordi deres forældre ikke kan betale deres mundbind, og de heller ikke selv kan, skriver Mike Viking Nørgaard Hansen, elevrådsformand på Helsingør Gymnasium, i dette indlæg.  Arkivfoto Jens Dresling
Det skaber ulighed, hvis de fattige studerende ikke kan tage i skole, fordi deres forældre ikke kan betale deres mundbind, og de heller ikke selv kan, skriver Mike Viking Nørgaard Hansen, elevrådsformand på Helsingør Gymnasium, i dette indlæg. Arkivfoto Jens Dresling
Lyt til artiklen

Danskerne er så småt begyndt at blive mere vant til tanken om, at vi alle skal til at gå med mundbind i offentligheden. Mundbind er nu et krav i den kollektive trafik, og flere gymnasier forsøger sig også med at gøre mundbind obligatorisk for elever og personale. For de studerende betyder det, at de nu skal betale for mundbind i begge situationer. På gymnasiet og i toget eller bussen. Med penge, som størstedelen af de studerende simpelthen ikke har.

Når jeg sidder i klassen med mine klassekammerater, har stemningen om, at mundbind nu er et krav på gymnasierne, været presset. De unge skal i forvejen betale for ungdomskort til kollektiv trafik, som koster omkring 400 kroner, og alle de andre regninger, der følger med i gymnasietiden som eksempelvis husleje.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her