2 dage tilbage: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Venezuelas regering misbruger sin magt til at lukke kritiske medier, denne gang med en bizar retssag.

Anne M. Sørensen: Der er nyt fra Sydamerikas Absurdistan

Arkivtegning Philip Ytournel
Arkivtegning Philip Ytournel
Lyt til artiklen

At der af og til går lang tid imellem nyheder fra Venezuela i den vestlige presse, betyder desværre ikke, at intet nyt er godt nyt. Landet fortsætter sin lange og surrealistiske rejse mod bunden, og borgerne i det tidligere så velhavende land lider under manglen på mad, medicin, drikkevand, jobs og selv den allermindste garanti for, at de også er i live i morgen.

Den situation gælder selvfølgelig ikke landets ledere, hvis fantasi ikke kender grænser, når det gælder om at berige sig selv. Tag nu Diosdado Cabello, der er den næstvigtigste person i landet efter præsident Nicolás Maduro og tilmed vicepræsident for det herskende socialistparti, PSUV. Samme Cabello har netop fået medhold fra Venezuelas Højesteret, der er kontrolleret af regeringen, i, at avisen El Nacional skal betale ham, hvad der svarer til 87 millioner kroner, fordi han er blevet stødt på sine diamantbesatte guldmanchetter.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her