Ræk hånden ud mod forskere i undertrykkende regimer i stedet for at boykotte.

Leder af hebraiske studier: Vi skal også have forskningssamarbejde i lande med regimer, vi ikke kan lide

Arkivtegning
Arkivtegning
Lyt til artiklen

Hver gang den israelsk-palæstinensiske konflikt blusser op, udløser det i nogle akademiske kredse underskriftsindsamlinger med krav om at boykotte Israel. For nylig udsendte danske mellemøstforskere en erklæring, der opfordrede til »fuldt ud at deinvestere og afslutte alt officielt samarbejde med israelske institutioner som formuleret ved BDS (boykot, deinvestering og sanktioner)«. Dette indbefatter boykot af institutionelle samarbejder med israelske universiteter og forskningsinstitutioner, fremgår det af indlægget.

Jeg hverken vil eller kan forsvare den israelske politik, og jeg er helt enig i erklæringens kritik af Israels politik om at ødelægge huse i de besatte palæstinensiske områder; det forfærdelige bombardement af Gaza, der har kostet så mange menneskeliv; og mange andre forbrydelser.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her