Forfatter Knud Romer bliver den tredje modtager af Hørups Debatpris, som han modtager som anerkendelse for sin facon og temperament og for viljen til at deltage i debatten, selv når det er omkostningsfuldt.
Forfatteren, end ikke Clement Kjersgaard kan sætte en stopper for, vinder Hørups Debatpris
Knud Romer modtager klapsalver, efter at han er blevet udråbt til vinder af Hørups Debatpris. Foto: Marcus Emil Christensen
Lyt til artiklen
Henter...
Man kan let få skrammer i den offentlige debat. De knubs må man undertiden tage med, hvis man brænder for ordet og argumentet. Det gør forfatter Knud Romer, som er årets modtager af Hørups Debatpris. Faktisk brænder han så meget, at man både risikerer at brænde sig på ham og se ham brænde ud.
Med juryformandens, Politikens ansvarshavende chefredaktør Christian Jensens, ord:
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.