Parret Astrid Marie og Mathias Sonne Mencke har delt barslen med deres søn mellem sig, sådan at mor får 10 måneder, og far får 4. Under debatten om øremærket barsel til far blev Mathias vred over de mange, der mente, at den nye ordning var et tab – et synspunkt, Astrid derimod synes, hun har fået bedre forståelse for, efter at hun selv er blevet mor.

Hvis vi deler barslen, kan vi måske bedre forstå hinanden

»Når man er på barsel, er ens hjem det sted, man helst og mindst vil være. Helst, fordi kaosset uden for lejligheden virker så farligt og uoverskueligt. Mindst, fordi tiden i vores lejlighed er gået i stå«, fortæller Astrid Marie og Mathias Sonne Mencke.  Foto: Miriam Dalsgaard
»Når man er på barsel, er ens hjem det sted, man helst og mindst vil være. Helst, fordi kaosset uden for lejligheden virker så farligt og uoverskueligt. Mindst, fordi tiden i vores lejlighed er gået i stå«, fortæller Astrid Marie og Mathias Sonne Mencke. Foto: Miriam Dalsgaard
Lyt til artiklen

Allerede tilbage i 2019, da man vedtog et direktiv i EU, der skulle give de danske og resten af EU-landenes fædre og medforældre mere øremærket barsel, hørte Mathias Sonne Mencke om de nye regler. Fremover skulle 11 barselsuger øremærkes til hver af forældrene. På det tidspunkt var han journalist på Dagbladet Information og havde til opgave at dække nyheden. Han tænkte helt umiddelbart, at det var en positiv historie.

Den danske modstand mod øremærket barsel havde altid forekommet ham besynderlig. Især sammenholdt med de progressive holdninger i bl.a. Sverige og Island, hvor barslen fordeles langt mere ligeligt mellem forældrene.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her