Volden mod migranter fortsætter i Tunesien. Franske rappere redder Europas ære og giver EU’s kontroversielle aftale med Tunesien fingeren, skriver Michael Seidelin i denne Signatur.

Michael Seidelin: »Lad os kalde det 'skammens foto'«

    Migranter landet på kysten mellem Tunesien og Libyen. I begge lande bliver de jagtet af myndighederne, som får midler til droner, radar og patruljebåde stillet til rådighed af EU. Foto: Mahmud Turkia/Ritzau Scanpix
Migranter landet på kysten mellem Tunesien og Libyen. I begge lande bliver de jagtet af myndighederne, som får midler til droner, radar og patruljebåde stillet til rådighed af EU. Foto: Mahmud Turkia/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Billeder med stats- og regeringschefer i færd med at underskrive aftaler og traktater har det med at gå i glemmebogen. Men enkelte billeder ender med at få historisk karakter, og nu er et nyt kommet til.

Lad os kalde det ’skammens foto’. Det forestiller Tunesiens præsident, Kaïs Saïed, EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, Italiens regeringschef, Giorgia Meloni, og hendes hollandske kollega, Mark Rutte, som 16. juli underskrev en samarbejdsaftale mellem Tunesien og EU, der blandt andet indebærer økonomisk hjælp til det nordafrikanske land, der er på fallittens rand, og hvor det i de seneste dage er kommet til nye demonstrationer mod regeringen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her