Regeringstoppen er netop vendt hjem fra ledelsesseminar. Angiveligt for at opdatere regeringsgrundlaget, finde en ny fancy fortælling om midterregeringen og puste kunstigt åndedræt i lungerne på en døende regering. Problemet er koldt og surt som citronsorbet: Det eneste mere upopulære i Danmark end SVM-regeringen er efterhånden dræbersnegle og skybrud.
Aldrig før i det 20. og 21. århundrede har så lille en andel af vælgerne sat kryds ud for Socialdemokratiet som ved EP-valget. Og aldrig er en regering faldet så kraftigt i meningsmålingerne. Det er ærgerligt. For regeringen har et flertal, som kunne skabe gode forandringer.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

