Tænk med på følgende: Finland, Norge, Island, Grønland, Færøerne, Sverige og Danmark – Norden – som ét land. Ét stærkt, selvstændigt og forenet land, som er medlem af EU, FN, OECD. Ingen grænser, ingen paskontrol, men med fælles geografi, fælles nationalitet, fælles regering, fælles institutioner, fælles rigdom.
Fra Gedser til Gotland, til Helsinki, til Jokkmokk, til Vaasa, til Stockholm, til Tromsø, til Svalbard, til Tórshavn, til Reykjavik, til Thule, til Nuuk, til Bergen, til Göteborg, til Skagen, til Rømø. Hele vejen rundt – og alt derimellem.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
