Debatindlæg afDonatella Di Cesare

Italiensk professor i filosofi ved Sapienza Universitet i Rom

På 80-årsdagen for sin befrielse står Italien i intern splittelse. Landet er desillusioneret over EU og frygter krig.

Italiensk filosof: Italienere forsøger at trække EU i en pacifistisk retning

Lyt til artiklen

Italien forbereder sig på at fejre 25. april – 80-års dagen for det, italienerne kalder la Liberazione, sejren over nazismen og fascismen og den italienske republiks fødsel.

Dengang gik modstandsfolk ind i forskellige grupperinger, hvoraf den største var den kommunistisk inspirerede Garibaldi-brigade. Kun få italienske modstandsfolk er stadig i live, men de, som er, vil helt sikkert markere dagen – ikke kun for at mindes fortiden, men i stilfærdig trods mod samtiden. I år er mærkedagen særlig sprængfarlig, nu da Giorgia Meloni er ministerpræsident og Italien – med historikeren David Broders ord – regeres af ’Mussolinis børnebørn’.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her