Slutter i dag: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Debatindlæg af

Margrete AukenForhenværende mf og mep, SF

Mikkel Sammy Christensenfolketingskandidat, SF

Frygten for antisemitisme kvæler kritikken af Israels oprivende behandling af Gaza og palæstinenserne.

Forfærdende tavshed: Er det antisemitisme at sige fra? 

Lyt til artiklen

Det, der lige nu udspiller sig for verdens øjne i Gaza, er så oprørende, at Vestens tavshed nærmest skriger. I halvandet år har bombardementer af hospitaler, skoler og boliger samt hjerteløs fordrivelse af mennesker på den tætbefolkede landstribe kunnet foregå uden konsekvenser.

Kun enkelte lande – Irland, Spanien, Slovenien og Norge – har sagt tydeligt fra. Resten af Vesten er forblevet passiv, mens USA aktivt har forsynet Israel med våben. De spage ’fy fy’-udtalelser har ikke stoppet noget, slet ikke Israel. Samtidig er bosætternes vold og landtyveri på Vestbredden eskaleret voldsomt. Arrestationer af civile palæstinensere – mænd, kvinder og børn – tager til, mange sidder fængslet i årevis uden dom under forhold, der nedbryder dem ligesom gidslerne i Gaza. Stadig uden konsekvenser.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her