Debatindlæg afNiels Peder Ravn

Medlem af Københavns Borgerrepræsentation og folketingskandidat for Det Konservative Folkeparti i København

En islamisk forening har misbrugt kommunale midler, og det har ført til, at flere foreninger er kommet under lup. Herunder spejdere! Det er et symptom på, hvordan islam udfordrer det danske tillidssamfund.

Hvorfor skal 27 spejdergrupper betale for en islamisk forenings snyd med kommunale midler?

Lyt til artiklen

Jeg blev chokeret, da det i 2024 kom for dagens lys, at Islamisk Center for Europæiske Lande (Icel) havde misbrugt kommunale midler.

Som medlem af både kultur- og fritidsudvalget og folkeoplysningsudvalget på Københavns Rådhus gik jeg ind i sagen for at sikre, at midlerne bruges korrekt — og at den islamiske forening tilbagebetaler hver eneste krone.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her