Et bredt flertal på rådhuset har efter en forundersøgelse af nye metromuligheder lagt sig fast på otte nye linjer, som de gerne vil have Metroselskabet til at undersøge nærmere.
Det skal give politikerne et overblik over, hvilke linjer det giver mening at gå videre med, men politikerne på Københavns Rådhus glemmer at løfte blikket og anvise, hvor den fremtidige finansiering af metroen skal komme fra. Mogens Fosgerau, der er professor i transportøkonomi ved Københavns Universitet, udtaler i en artikel på TV 2 Kosmopol, at han har svært ved at se finansieringen af de nye metroprojekter i hovedstaden.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
