Vi elsker de unge mennesker i Danmark. Suger næring ud af deres uspolerede tankesæt og håber inderligt, at de kan tænke nyt og vise vej ud af store problemer, som vi ellers er løbet sure i. Åh, disse smukke unge mennesker, gid de længe leve må.
Men vores tiltro og tilbedelse står slet ikke mål med ungegenerationens indflydelse på samfundsudviklingen i Danmark. Når det spidser til på Christiansborg, og der skal laves alvorlige aftaler og forlig, kan man være sikker på, at der ikke er folk under 35 år tilbage i beslutningsrummet.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
