Debatindlæg afBertel Haarder

Tidl. medlem af Folketinget (V) og minister. Aktuel med bogen 'Sjælespark - om ånd og magt, sorg og sejr, politik og pjank' (Gyldendal)

Alt for meget kultur og ånd er skyllet ud med det sekulære badevand, skriver tidl. folketingspolitiker og minister Bertel Haarder.

Alt for meget kultur og ånd er skyllet ud med det sekulære badevand

Lyt til artiklen

Hvad skal vi med frihed, hvis vi ikke føler os forpligtet på noget? I så fald kan det ene jo være lige så godt som det andet. Frihedens forkæmpere har altid været dem, der er bundet af noget. Noget åndeligt.

Hvad skal vi med demokratiet, hvis der ikke er tillid mellem borgerne? Tilliden er som det mørke stof i Stephen Hawkings univers: Vi kan ikke se det, men vi kan beregne, at det er der. Det udgør 70 pct. af al masse og holder alting på plads. Demokrati er noget åndeligt og moralsk. Med K.E. Løgstrups ord »en skikkelig måde at være uenig på«. Således at man f.eks. forlader sin post, når man har tabt et valg. Modsat den ryggesløse Trump og hans bedste ven, Brasiliens Bolsonaro, der nu står til 27 års fængsel.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her