Debatindlæg afPeder Hvelplund

MF Enhedslisten, Næstformand Indfødsretsudvalget

Udvalgsformanden fra Dansk Folkeparti og Socialdemokratiets indfødsretsordfører er i fuld gang med at skabe rammer, hvor alt skal være præcis som for 175 år siden. Så hvorfor ikke gå hele vejen?

I Indfødsretsudvalget burde vi have kostumer på fra Grundtvigs tid

Lyt til artiklen

Jeg foreslår, at vi for fremtiden er klædt i kostumer fra Grundtvigs tid, når vi behandler sager i Folketingets Indfødsretsudvalg. Mit forslag må siges at ligge klart i forlængelse af udvalgskollegerne Mikkel Bjørns og Anders Kronborgs kurs mod 1800-tallet.

Udvalgsformanden fra Dansk Folkeparti og Socialdemokratiets indfødsretsordfører er, som man kunne læse i Politiken (31.10.25), med fandenivoldsk energi i gang med at skabe rammer, hvor alt skal være præcis, som for 175 år siden, da selveste N.F.S. Grundtvig var den første formand for Indfødsretsudvalget.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her