Debatindlæg afLars Aksel Bisgaard

Docent emeritus

Overdrager vi Grønland til USA, vil Nato og europæernes sikkerhed bestå. Det er den, det dybest set drejer sig om.

Lars Aksel Bisgaard: Den bedste løsning for alle er at overdrage Grønland til USA

Lyt til artiklen

Grønland ligger utvivlsomt de fleste danskere stærkt på sinde i denne tid — også mig. Med det pres, USA nu lægger på Danmark, bør vi bøje os for overmagten, droppe de fine fornemmelser og sælge Grønland til USA i stedet for at risikere, at USA erobrer Grønland med magt. En militær konfrontation med USA ville sandsynligvis resultere i dræbte danske soldater udstationeret i Grønland, splitte Nato og gøre Europa endnu mere sårbart, end det er i forvejen, hvorimod en fredelig overdragelse tværtimod — forhåbentlig — ville styrke alliancen.

Militæranalytikere har påvist, at Grønland udgør et kæmpe hul i Nato-alliancen; af tre onder foretrækker jeg derfor amerikansk dominans i Arktis (herunder Grønland) frem for russisk eller kinesisk. Det kan godt være, at det endnu ikke vrimler med russiske og kinesiske fartøjer i området, men det kan hurtigt komme. Russerne og kineserne er naturligvis også interesserede i Grønland; de siger det bare ikke højt, men afventer situationen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her