I tidens tumultariske politiske liv står det klart, at nationalstaterne ikke kan stå alene, og at EU derfor bør styrkes. Men hvordan kan sammenhængen i EU forbedres, uden at det går ud over hver enkelt nations sprog og kultur?
Den tidligere franske præsident fra 1959-1969, Charles de Gaulle, stillede en gang spørgsmålet: »Hvordan kan man regere et land med 246 forskellige oste?«. Den underforståede mening var naturligvis, at Frankrig var for splittet til at finde fælles fodslag. I dag kunne man ændre udtrykket til at spørge: Hvordan kan man planlægge og styre et område, hvor 24 forskellige sprog er ligeberettigede?
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.


