Debatindlæg af

Emma Tretow-FishKommunikationsrådgiver

Lærke Mai Bonde AndersenSpecialkonsulent, Ph.d.

Vi scroller forbi ondskab og nød, mens fascismen vinder fodfæste i USA. Hvad vil vi sige til kommende generationer, når de spørger, hvorfor vi ikke handlede?

Drop doomscrolling. Nu er tiden kommet til at gå på gaden, yde modstand, hjælpe

Lyt til artiklen

Lige nu er Instagram noget af det mest dystopiske, vi nogensinde har set. Videoer af skyderiet i Minneapolis blander sig med opslag om overdådige fastelavnsboller. Billeder af de børn, som ICE bruger mod deres forældre i jagten på at deportere, i et mix med billeder af folks solbeskinnede skiferier og charterrejser. Fortællinger om vold, undertrykkelse og et fascistisk styres overtagelse af et før stolt demokrati i blanding med forargelsen over Beckham-familiens forfald.

Vi kan huske, at historielærerne i gymnasiet igen og igen spurgte os, hvad vi ville gøre, hvis vi havde været i live, dengang nazisterne kom til magten. Ingen af os kunne forstå, at de var blevet så store – vi ville jo kæmpe. Alle ville kæmpe, især nu, hvor vi har set den historie udfolde sig før. Vi kunne ikke forestille os andet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her