Debatindlæg afSam Shiralijolphe

Jurist og medlem af Foreningen for et Sekulært Demokrati i Iran

Med Reza Pahlavi som overgangsfigur kan Iran blive et fredselskende land, der styrker vestens energisikkerhed og svækker Ruslands indflydelse.

Dansk-iraner: Reza Pahlavi kan blive Irans redning

Lyt til artiklen

Under den islamiske republiks åg identificeres Iran i jeres sind med terrorisme, ekstremisme og fattigdom. Det rigtige Iran er et andet Iran. Et smukt, fredselskende og blomstrende Iran«. Sådan lød ordene fra Irans eksilprins Reza Pahlavi, da han adresserede verden under de massive demonstrationer, der fandt sted i landet i løbet af januar. Ordene bliver i dag fortrængt af mange nyhedsmedier, som er hurtige til at male fanden på væggen og tegne et billede af, at den igangværende krig alene kan føre noget dårligt med sig.

Når vi tænder for fjernsynet eller scroller gennem vores nyhedsfeed, skaber billederne af bombardementerne i Iran associationer til Irakkrigen, som kostede tusindvis af liv og efterfølgende skabte grobund for, at landet blev et arnested for yderligere ekstremisme. De divergerende udmeldinger fra Trump-administrationen om den oprindelige motivation bag krigen har skabt en opfattelse af, at man ikke har et klart og entydigt mål. Og med disse udmeldinger bestyrkes de negative associationer, som gør, at vi nu befinder os i en ond spiral af negative nyheder.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her