Selv om mit postnummer er 7120, krydser jeg i mit virke som viceformand i Landbrug & Fødevarer Storebælt mindst én gang om ugen. Måske er det tilværelsen som en form for deltidskøbenhavner, der gør, at jeg indimellem slår op i Politiken, som vi selvfølgelig også holder på Axelborg. Forleden kunne jeg se en stort opsat artikel: ’Her er 20 af de bedste billige måltider i København lige nu’.
Hvad der er sparet, er jo tjent, og hvis det står i Politiken, må det jo være ekstra lækkert, for de har jo god smag på den store avis på Rådhuspladsen. På listen er der da også alt muligt lækkert. Blandt andet Slagter Lunds ribbenstegssandwich, der kan købes hos Lunds filial i Torvehallerne, hvor der i to haller sælges fisk, kød, grønt og alt muligt lækkert, og hvor man næsten kommer til at drømme sig sydpå.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
