3 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Debatindlæg afPoul Erik Pedersen

Agronom samt social- og sundhedsassistent

Hvis vi vil beholde både pladebutikker, nye talenter og stærke udgivelser, må vi acceptere, at god musik koster – også online.

Musikelsker: Det er en ganske anderledes oplevelse at eje sin egen lp

I en årrække var det svært at finde en ordentlig musikforretning med kyndig betjening. Det er derfor skønt, at der med lp’ens øgede popularitet igen dukker pladeforretninger op fordelt over hele landet, hvor det igen er muligt at købe ny og gammel lyd med hjem.

Da jeg var helt ung, var der mange pladebutikker også i de mindre byer som Middelfart og Bogense. I disse byer var det dog oftest radioforhandleren, som havde afsat en større eller mindre del af butikken til plader. Der var ikke særlig meget struktur over sammensætningen, så ud over de store hitplader dukkede der indimellem overraskende ting op i kasserne.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her