I en årrække var det svært at finde en ordentlig musikforretning med kyndig betjening. Det er derfor skønt, at der med lp’ens øgede popularitet igen dukker pladeforretninger op fordelt over hele landet, hvor det igen er muligt at købe ny og gammel lyd med hjem.
Da jeg var helt ung, var der mange pladebutikker også i de mindre byer som Middelfart og Bogense. I disse byer var det dog oftest radioforhandleren, som havde afsat en større eller mindre del af butikken til plader. Der var ikke særlig meget struktur over sammensætningen, så ud over de store hitplader dukkede der indimellem overraskende ting op i kasserne.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
